niedziela, 8 marca 2015

Kobiety są przyszłością :-)

T.K.V Desikachar w doskonałym dokumencie "Yoga Unveiled" tak wspomina moment, kiedy jego ojciec Śri T. Krishnamacharya postanowił złamać ortodoksyjną hinduską zasadę, która zakazywała kobietom uczenia się jogi:

"Mój ojciec miał 98 lat, kiedy postanowił dopuścić kobiety do nauki jogi. Wzbudzało to ogromne kontrowersje: jak tak wykształcony człowiek mógł zrobić coś podobnego? Mój ojciec był jednak nieugięty. Mówił, że jeśli nie damy szansy kobietom, to wielka hinduska tradycja umrze i że w trudnych czasach trzeba modyfikować zasady, bo w trudnych czasach każda zasada ma swój wyjątek. Na tym polegała transformacja mojego ojca: przejście z bardzo konserwatywnego, przeciwnego kobietom punktu widzenia, do całkowicie prokobiecego. Zawsze mówił: KOBIETY SĄ PRZYSZŁOŚCIĄ".

Aż 98 lat życia, żeby dokonać tak przełomowej zmiany - uwolnić się od skostniałej zasady i przeskoczyć poziom wyżej. Dzisiaj w większości szkół jogi na zachodzie przeważają kobiety, co tylko potwierdza geniusz Krishnamacharyi, który swoim posunięciem dodał kobietom mocy. Każdy dzień jest dobrą okazją do przypominania sobie o tym, ale jako że żyjemy akurat w Polsce i ostał nam się w spadku "Dzień Kobiet", to niech ten dzień będzie szczególnym pretekstem, żeby sobie to na nowo uświadomić. Droga Kobieto! Jesteś wyjątkowa i wartościowa, bo jesteś Kobietą! Poczuj to! Dobrych małych i dużych przemian i dużo radości dla Was :-) 

Poniżej zdjęcie z zeszłorocznej jogi w parku. Bardzo je lubię, bo promieniuje subtelną siłą kobiet. Tak bardzo różnych kobiet: w różnym wieku, o różnej kondycji, po różnych przejściach, tych bardzo szczęśliwych i tych mniej. Świadome tego czy nie, wszystkie mocne i piękne jak drzewa :-)Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.