piątek, 28 sierpnia 2015

Wdzięczność

Praktyka wdzięczności występuje we wszystkich wielkich tradycjach duchowych, a współczesna psychologia podkreśla znaczenie wdzięczności jako narzędzia, które pomaga budować szczęśliwe życie.
W popularnym ćwiczeniu, w którym co wieczór mamy pomyśleć o 5 rzeczach, za które jesteśmy wdzięczni, nie chodzi jedynie o to, żeby na siłę zamienić narzekanie na dziękowanie, a poczucie bezsensu na "amerykański uśmiech". Chodzi raczej o łagodne poszerzanie horyzontów myślenia i robienie miejsca na przyjęcie wszystkiego, co jest dla nas najlepsze. Narzekanie, zamartwianie się, krytykowanie może wypełnić nas tak bardzo, że nie będzie już miejsca na nic dobrego. Stąd też zdarza się, że osoby bardzo negatywne miewają ponadprzeciętnego pecha i zawsze im pod górkę, a ich frustracja nieustająco rośnie. Wdzięczność jest przeciwieństwem frustracji. Wdzięczność działa na frustrację jak wywabiacz plam na plamy. Wdzięczność jest źródłem miłości, wiary i nadziei. Być może dlatego wielki chrześcijański mistyk Mistrz Eckhart mówił: "Jeśli ze wszystkich form modlitwy, miałbym wybrać tylko jedną, to jej słowa brzmiałyby: DZIĘKUJĘ".

Osobiście gorąco polecam ćwiczenie pt. "5 rzeczy za które jestem wdzięczny". Na pierwszy rzut oka może się wydawać zbyt proste, zbyt infantylne. Kiedy jednak zaczniesz je robić codziennie, zauważysz z czasem niesamowitą zmianę na lepsze. To naprawdę działa.

Zdjęcie: A&S Dankowscy

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.