niedziela, 26 kwietnia 2020

JAKI TO MA SENS?

Jedna z joginek online podsunęła mi ostatnio pomysł, żeby pokazać z bliska, co to za książki stoją na regale, który jest w tle naszych zajęć na Zoomie. Pomysł jest dobry i na pewno go zrealizuję, bo to książki o jodze, więc może faktycznie znajdzie się tam coś inspirującego.

Tymczasem dziś pomyślałam, że polecę książkę, która wydaje mi się dobra na teraz, czyli na czas, kiedy przymusowo siedzimy w domu. Czas kiedy wielu z nas doświadcza emocjonalnego rollercoastera, często tracąc motywację albo czując zagubienie w gąszczu informacji. Czas, kiedy prawdopodobnie trochę częściej niż zwykle zadajemy sobie pytanie o to, jaki sens ma ten “bezsens”.

“Człowiek w poszukiwaniu sensu” Viktora Frankla to prawdziwy klasyk i lektura obowiązkowa, polecana przez wielu wybitnych ludzi z różnych dziedzin (biznesmenów, nauczycieli duchowych, sportowców, muzyków itd.). Nie będę pisać, kim był autor i o czym jest jego książka, która nota bene sprzedała się jak dotąd w ponad 12 milionach egzemplarzy na całym świecie, bo i autor i jego dzieło są tak kultowe, że z łatwością można sobie znaleźć te informacje na Wikipedii. A jeśli ktoś już je znajdzie, to z góry zapewniam, że wbrew temu, czego można by się spodziewać, to nie jest książka, która dołuje i epatuje dramatem. Wręcz przeciwnie - podnosi na duchu, pomaga wrócić do pionu i daje pozytywnego kopa. Najważniejsze powody, dla których moim zdaniem warto ją przeczytać i do niej wracać, to przede wszystkim przekonanie się, że:
 • nikt nie wytłumaczy ci sensu życia, bo to ty jesteś za ten sens odpowiedzialny
 • to głównie ty nadajesz sens swojemu życiu niezależnie od okoliczności, w jakich się znajdujesz
 • sens swojemu życiu nadajesz przez codzienne wybory pomiędzy “jasnym” a “ciemnym”
 • chociaż może ci się to wydawać zaskakujące, nikt nie jest w stanie odebrać ci prawa do dokonywania tego wyboru
 • twoje wybory wpływają na twoje działanie, a twoje działanie wyzwala i daje poczucie sprawczości
 • obrażanie się na los nie pomaga, a jedynie utrzymuje cię w bierności, zgorzknieniu i frustracji
 • trudności, które napotykasz to rodzaj pytania - twoja reakcja na nie (czyli to jak postanowisz przeżyć trudne chwile) jest twoją odpowiedzią
A także, że:
 • większość nauk o człowieku z medycyną i psychologią włącznie w pewnym sensie się myli - w rzeczywistości jesteś silniejszy niż myślisz, bardziej wytrzymały niż ci się wydaje, kreatywniejszy niż podejrzewałeś, bardziej zaradny niż sądziłeś.
Poza tym wszystkim jednak książka Frankla, to jedna z tych pozycji, która już podczas czytania sprawia, że problemy, z którymi się w danym momencie zmagamy, stają się zasadniczo mniejsze. Bardzo polecam! :-)

1 komentarz:

 1. Justyna Goretzky-Drobnica18 sierpnia 2020 11:46

  Ja również polecam tą książkę... jest bardzo głęboka, inspirująca. Przeczytałam ją kilka lat temu, wróciłam do niej i zainteresowałam się innymi jego pozycjami, które są również bardzo interesujące

  OdpowiedzUsuń

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.