sobota, 14 października 2023

Jak rozpoznać dobrego nauczyciela?

Pscychoterapeuta i nauczyciel medytacji Jack Kornfield określa dzisiejsze czasy mianem “duchowego targowiska”, na którym można znaleźć wszystko - od sprawdzonych metod rozwoju wewnętrznego po kanały na YouTubie o treściach na granicy szaleństwa. Od uczciwych nauczycieli przez narcystycznych liderów, manipulujących tłumem i wykorzystujących swoich uczniów po “mistrzów ceremonii” skupionych głównie na zarobku. Jeśli zastanawiasz się jak rozpoznać prawdziwych nauczycieli duchowych i nauczycieli rozwoju osobistego, to poniżej moja osobista “check” lista - może komuś się przyda. Warto pamiętać, że guru z sanskrytu oznacza „ważny” i „czcigodny”, ale też po prostu „ciężki”, a przecież nie o to chodzi, żeby dać się przygnieść czyimś ciężarem, ale uczyć się i inspirować.

 1. Znane powiedzenie głosi: “Jeśli uczeń nie jest zainteresowany danym tematem, to nawet najlepszy nauczyciel mu nie pomoże. Jeśli uczeń jest zainteresowany tematem, to nawet brak nauczyciela go nie powstrzyma”. Dobry nauczyciel jest tego świadomy i dlatego nigdy nie wyolbrzymia swojej roli. 
 2. Dobry nauczyciel nigdy nie pozwoli na karykaturalne adorowanie swojej osoby takie jak śpiewanie pieśni na jego cześć, rzucanie płatków róż pod nogi, całowanie stóp lub innych części ciała 😉 Szybko sprowadzi cię do parteru, kiedy tylko wyczuje, że zwykły szacunek i sympatia zamieniają się w idealizację, przypisywanie mu nadludzkich lub boskich cech. 
 3. Dobry nauczyciel nie przekracza osobistych granic uczniów, ale też nie pozwala na to, by uczniowie je przekraczali. Życzliwość, wsparcie i zaufanie są podstawą, ale spoufalanie się niczemu nie służy.
 4. Dobry nauczyciel raczej nie wygłosi frazy, że jest oświecony albo że zna prawdę ostateczną. Zgodnie z mądrością Tao Te Ching “Ci, którzy wiedzą - nie mówią. Ci, którzy mówią - nie wiedzą”
 5. Dobry nauczyciel nigdy nie będzie twierdził, że tylko jego nauki są właściwe i tylko z nim możesz osiągnąć swoje cele.
 6. Dobry nauczyciel nie pozwoli na racjonalizowanie lub maskowanie przez uczniów swoich błędów, potknięć i głupoty (nie zatrudni np. sztabu ludzi, którzy mają za zadanie usuwać z internetu kompromitujące go treści)
 7. Dobrego nauczyciela nie musisz pytać o zgodę, kiedy równolegle chcesz uczyć się lub praktykować u innych nauczycieli.
 8. Dobry nauczyciel nie wymaga szczególnego stroju ani też nie narzuca, jaki ma być kolor ubrań, w których przychodzisz na praktykę. Może ci jedynie zasugerować, jaki strój będzie wygodny i zapewni ci komfort.
 9. Dobry nauczyciel nie sprzedaje amuletów, bransoletek, kamieni, świeczek, kadzideł, kart itd, które rzekomo pobłogosławił. Innymi słowy: dobry nauczyciel błogosławi bezpłatnie 😇
 10. Dobry nauczyciel jest ostrożny w promowaniu konkretnego stylu odżywiania, kuracji oczyszczających czy suplementacji, bo wie, że każdy uczeń jest inny i nie ma jednej słusznej metody dla wszystkich.
 11. Dobry nauczyciel nie wychodzi poza swoje kompetencje a jeśli nie może w czymś pomóc, to odsyła do specjalistów (np. do lekarza, psychoterapeuty, ortopedy, fizjoterapeuty itd.). 
 12. Dobry nauczyciel działa w myśl zasady “Nie wykład a przykład”.
 13. Dobry nauczyciel potrafi powiedzieć “nie wiem” i cały czas się uczy.
 14. Dobry nauczyciel nie ma potrzeby gromadzenia wokół siebie tłumów a także nie uzależnia od siebie uczniów. Dobry nauczyciel pomaga uczniom w odnalezieniu ich własnego wewnętrznego autorytetu. 

   


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.