niedziela, 20 lutego 2011

Jeszcze o asanie

"Bez względu na to jak wiele razy wykonuje się którąś z nich (asan), w momencie gdy dokonuje się ów akt asana jest czymś całkowicie nowym. Przyjmując którąś z jogicznych pozycji uczestniczymy w czymś, co nigdy wcześniej nie miało miejsca. Stąd też praktyka asan jest jak artystyczna kreacja czegoś, co nie istniało wcześniej i nigdy więcej nie zaistnieje, niczym świeżość chwili. Doświadczając asany mamy szansę być całkowicie w danym momencie, mamy możliwość przenieść naszą uważność na tu i teraz". 

Cytat pochodzi z artykułu Judith Lasater pt. "Ucieleśnienie duszy, czyli o pojmowaniu asany", do którego dotarłam dzięki Agnieszce (za co dzięki wielkie). Pełny tekst znajduje się na stronie Henryka Liśkiewicza. Gorąco polecam osobom, które mają ochotę bardziej zagłębić się w zagadnienie, jakim jest asana.

2 komentarze:

  1. Bardzo ciekawy jest ten tekst na stronie Henryka Liśkiewicza. Zdecydowanie zachęca do zagłębiania sie w temat. Jakkolwiek, wiadomo, że nie chodzi o to tylko, żeby czytać o jodze, lecz o codzienną praktykę. Dlatego przyszło mi do głowy takie pytanie a zarazem prośba:) Mogłabyś ułożyć jakiś krótki, autorski zestaw, dostosowany do naszych możliwości? Wydaje mi się, że byłby on bardzo przydatny dla tych, którzy chcą praktykować także samodzielnie w domu, a mają jednak w głowie lekki zamęt i nie wiedzą, które asany na początek wybrać, w jakiej kolejności ćwiczyć itd. Na razie jesteśmy zdani na własną inwencję twórczą, co może nie być najlepszym rozwiązaniem:) Mam nadzieję, że jest więcej osób, które byłyby zadowolone z takiej podpowiedzi:) Pozdrawiam:)

    OdpowiedzUsuń
  2. Pewnie, że tak - bardzo dobry pomysł. Potrzebuję tylko weekendu:-) Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.