sobota, 20 lutego 2010

„Odwaga poddania się. Osiem sprzeczności na ścieżce duchowej”, Tommy Hellsten

Paradoksy są nieodzowną częścią wszystkich dziedzin, w których człowiek wykazuje aktywność. Niektóre z nich są naprawdę frapujące jak filozoficzny „paradoks kłamcy” – kiedy to kłamca twierdzi, iż wszystko co powiedział uprzednio było kłamstwem i tym samym stawia słuchaczy pod przysłowiową ścianą – bo skąd pewność, że stwierdzenie to również nie jest kłamstwem? Istnieją tez paradoksy całkowicie absurdalne jak znany w ekonomii paradoks Veblena, zgodnie z którym popyt na dobra luksusowe rośnie proporcjonalnie do wzrostu ich ceny. Rola paradoksów naukowych jest nie do przecenienia, bo wskazują one na nowe rozwiązania i nadają kres rutynie. Paradoksy, o których pisze Tommy Hellsten mają jednak trochę inną naturę, ponieważ nie tylko przełamują stereotypowe zachowanie człowieka, ale obnażają bezsilność intelektu wobec wielkich tajemnic życia takich jak miłość, cierpienie, tożsamość:

„Głębokie prawdy i mądrości życiowe są często paradoksalne. Wydają się irracjonalne i wewnętrznie sprzeczne, jakby życie objawiało się w postaci tajemnicy, nierespektującej praw racjonalnej myśli i logiki. Życie często manifestuje się jako władca absolutny, który nie poddaje się żadnej kontroli – nawet kontroli ludzkiego intelektu, który tak uparcie czcimy jako najcudowniejsze dzieło stworzenia”.

Osiem tytułowych sprzeczności na ścieżce duchowej to podsumowanie kryzysu, przez który przeszedł pewien człowiek. Sprzeczności te nie pretendują do statusu dobrej rady, bo jak pisze autor nie jest ważne, by przeczytać jego książkę – ważne jest, by książka przeczytała czytelnika.

1. Wyprawa zaczyna się, gdy stajesz.
2. Prawdziwą siłę, można znaleźć tylko w słabości.
3. Jeśli szukasz bezpieczeństwa, musisz żyć śmiało.
4. Czego się wyrzekasz, będzie ci dane.
5. Im mniej robisz, tym więcej zostaje zrobione.
6. Tylko sami możemy być razem.
7. Tylko razem możemy być sami.
8. Jeśli szukasz wieczności, żyj tu i teraz.

Polecam :-)


Tommy Hellsten, „Odwaga poddania się. Osiem sprzeczności na ścieżce duchowej”, Wydawnictwo JK, 2008.

5 komentarzy:

 1. Chyba nie jestem gotowy na te osiem prawd objawionych. No chyba, że dodam dziewiątą.

  9. Jeśli szukasz mądrości, bądź głupcem.

  No ale do tego to ja żadnej książki nie potrzebuję. Moja karma predestynuje mnie do zostania cesarzem głupoty.
  Odwaga poddania się? Myślę, że do tego nie potrzeba żadnej odwagi. Ale chyba nic nie zrozumiałem.

  OdpowiedzUsuń
 2. Książka nie jest tak patetyczna jak się może wydawać na pierwszy rzut oka i nie niesie ze sobą ciężaru "prawd objawionych". Na szczęście :-)

  OdpowiedzUsuń
 3. A ja chciałbym przeczytać i nigdzie jej nie ma, ani on-line ani off-line, gdyby ktoś jakkolwiek mógłby mi pomóc, to chętnie odkupię, pożyczę, ściągnę, skseruję, wynajmę... :) cokolwiek-Krzysiek mail: szubzda@vp.pl

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja również poszukuję tej książki. Nigdzie, ale to dosłownie nigdzie jej nie ma. Czy ktoś mógłby coś doradzić w jaki sposób można ją zdobyć? Byłabym ogromnie wdzięczna
  Ania

  OdpowiedzUsuń