poniedziałek, 15 lutego 2010

Tamas, rajas, sattva

Według systemu filozoficznego jogi klasycznej naturę charakteryzują trzy jakości:

- tamas – ociężałość, brak energii, gnuśność
- rajas – nadmierne pobudzenie, przesadna aktywność prowadząca wręcz do napięcia i przeciążenia
- sattva – spokój, zrównoważenie, balans, prawda

Jakości te odnoszą się do wszystkich elementów natury, a więc także do człowieka i jego zachowań. A zatem osoby, których zachowanie zdominowane jest przez cechy sattvy dążą do rozwoju oraz do tego, aby ich życie było harmonijne, zdrowe i dobre. Są stabilne emocjonalnie, współczujące i wyrozumiałe. Potrafią rozsądnie dokonywać wyborów pomiędzy tym, co jest dla nich korzystne a tym, co niszczące.

Zachowanie, w którym przeważa rajas jest typowe dla ludzi skupionych na sobie i dążących do osiągnięcia perfekcji we wszystkim, co robią. Chęć zdobycia dobrobytu, władzy, prestiżu itp. okupują często pracą ponad siły, zapominając o swoim zdrowiu, samopoczuciu czy relacjach z bliskimi. W efekcie zazwyczaj nie mają nawet czasu na cieszenie się owocami swojej pracy, a ich skumulowane napięcia znajdują ujście w zniecierpliwieniu, braku zrozumienia wobec innych, złości, dumie, arogancji i nonszalanckiej postawie.

Przewaga cech tamas charakteryzuje ludzi, którzy słabo potrafią rozeznać, co jest dla nich dobre a co złe. Nie dbają o swoje zdrowie i rozwój. Są apatyczni, bezradni, ospali. Odżywiają się bezwartościowymi produktami, często prowadzą destrukcyjny styl życia. Trudno im podjąć jakikolwiek wysiłek, który przyczyniłby się do poprawy ich sytuacji. Są też tak bardzo skoncentrowani na sobie, że często nie dostrzegają, że ich postawa ma krzywdzący wpływ na innych.

Kiedy umysł swoim nieładnym zwyczajem podpowiada, że „mi się nie chce”, „nie warto” lub „i tak nic z tego nie wyjdzie”, nie dajmy mu się zwieść. Zawsze warto. Warto teraz, by było warto później :-). Zrównoważony wysiłek  w jakiejkolwiek dziedzinie – czy jest to budowanie asany, nauka języka czy ćwiczenie się w cierpliwości wobec dziecka zawsze zasługuje na miano „WARTO”.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.