poniedziałek, 15 marca 2010

Pozycja Delfina

Według najnowszych badań neuroanatomicznych występuje duże podobieństwo pomiędzy sposobem pofałdowania kory mózgowej u człowieka i u delfina, co jest dowodem niezwykłej inteligencji tego pięknego zwierzęcia. Od dawna wiadomo było, że delfiny porozumiewają się za pomocą dźwięków, rozwijają między sobą skomplikowane relacje i potrafią przekazywać sobie nowo nabyte umiejętności. Dla mnie najbardziej zadziwiający jest jednak fakt, że potrafią one rozpoznać swoje odbicie w lustrze i wykorzystać je do oglądania różnych części swojego ciała. Patrząc na umieszczony poniżej film można zadawać sobie nieskończoną ilość pytań. 

 

Czy świadomość człowieka jest podobna do świadomości delfina? Czy może to jedna i ta sama świadomość? I parafrazując wypowiedź Toni Packer, jak to jest, kiedy słowa obracają się w ciszę? Kiedy nie ma wiedzy o tym, co się wydarza? Kidy nie ma słuchacza, a mimo to jest słuchanie w całkowitej ciszy? 

Pozostając z wieloma pytaniami i bardzo niewieloma odpowiedziami, polecam asanę zwaną Delfinem. Asana ta jest przygotowaniem do stania na głowie. Dobroczynnie oddziałuje na barki, ramiona i tylną część nóg. Pomaga zregenerować umysł po ciężkim dniu. Dla mnie jest też niewerbalnym pozdrowieniem wysłanym w kierunku zadziwiającego stworzenia, jakim jest Delfin.


2 komentarze:

  1. Joga jest powściągnięciem zjawisk świadomości. (“Yoga chitta vrtti nirodha”).

    Słowa obracają się w ciszę wtedy, gdy nie ma nikogo kto, by za nimi podążał.
    ps. nie próbuj nawet iść za tymi słowami ;)

    OdpowiedzUsuń