wtorek, 26 kwietnia 2011

David Swenson o panowaniu nad schematem

O nieszablonowym spojrzeniu na problemy i przeciwności. O tym dlaczego są ważne i jak je można wykorzystać. I jeszcze o kilku istotnych sprawach.


Jeśli pragniesz zmiany, musisz ją zainicjować, zamiast czekać aż zmiana sama przyjdzie do Ciebie i zacznie na Ciebie wpływać. Musisz dokonać wyboru, innego wyboru, zmienić swoje schematy - na początek wystarczy zmienić coś małego. Przełam swoją codzienną rutynę, spróbuj czegoś nowego, podejmij jakieś wyzwanie. Myślę, że prawdziwym testem dla każdego z nas oraz naszej dojrzałości są przeciwności. Wszyscy dysponujemy pewnymi narzędziami, których używamy w życiu. Umiejętność posługiwanie się tymi narzędziami w momencie, kiedy sprawy nie układają się tak jak powinny stanowi prawdziwy test. Jest wspaniale, kiedy wszystko przebiega bezproblemowo, ale jeśli chcesz podejmować wyzwania i chcesz się rozwijać, musisz zrobić krok w nieznane. Przychodzi mi na myśl cytat z Einsteina o tym, że czasem możemy być wyszydzani z powodu swojego działania, ale jeśli naprawdę czujemy siłę w tym, co robimy, to będziemy je kontynuować mimo wszystko. Nie jestem w stanie dokładnie przytoczyć słów Einsteina, ale powiedział mniej więcej, że "Wspaniałe umysły zawsze trafią na silny opór ze strony umysłów przeciętnych i miernych". Musisz więc być przygotowany na to, że jeśli robisz coś innego, nie wszyscy będą Cię lubić. Ludzie mają też różne pomysły na to, co powinieneś lub czego nie powinieneś robić - możesz spokojnie przyjąć je wszystkie do wiadomości i na koniec dnia zrobić jednak kolejny krok w kierunku, który jest dla Ciebie pasją. Przejmij też odpowiedzialność za swoje działanie - nie bądź lekkomyślny lub nieodpowiedzialny. Musisz być odpowiedzialny za wszystko, co robisz na swojej drodze.

2 komentarze:

 1. Zmiany są potrzebne, a kiedy człowiek poczuje, że stanął pod ścianą, zmiany są nieuniknione.
  Rzuciłem palenie tydzień temu. Wróciły do mnie sny i czuję się wspaniale.

  ps. w czerwcu przeprowadzam się do nowego domu

  pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. No tak. Czy chcemy czy nie i tak zmiana nastąpi - niestety lub na szczęście - i tak na zmianę:-)To strasznie trudne zadanie utrzymać taką przytomność i uważność, żeby wprowadzać zmiany zanim stanie się pod tą przysłowiową ścianą, ale myślę, że zawsze warto próbować.

  Gratulacje z okazji porzucenia palenia (powiadają, że to zemsta Indian na białych, a wiadomo, że lepiej nie mieć do czynienia z zemstą:-)) i z okazji przeprowadzki - życzę Ci, żeby nowy dom był dla Twoich bliskich spokojnym, dobrym i inspirującym miejscem.

  OdpowiedzUsuń

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.